Pokazí oslabená platobná morálna našu snahu o udržateľnosť? 

Z prieskumu vyplýva potreba zlepšenia prístupu podnikov k sociálnemu a ekonomickému aspektu udržateľnosti. 

Čítať viac ›

Užívajte si slnko... ale nespáľte si peňaženku

Aktuálne je situácia celkom priaznivá a mnohí už teraz trávia čas na letnej dovolenke, ale niektorí si ju ešte len plánujú. Ako sa uistiť, že vás z vašich letných výdavkov nebude napokon celý rok bolieť hlava? Tu je niekoľko tipov, ako mať všetko pod kontrolou.

Stanovte si rozpočet

Ak plánujete vycestovať do zahraničia, nemyslite len na letenky a ubytovanie. Spíšte si zoznam všetkých výdavkov - vrátane výdavkov na presuny, stravu a občerstvenie, na zábavu. Nezabudnite ani na lokálne dane a poplatky napr. za použitie diaľnice. Keď vezmete do úvahy všetky možné výdavky, dokážete si stanoviť realistický rozpočet a skutočne si triezvo užiť dovolenku. Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniam.

Nenechajte sa uniesť

Keď ste preč, je ľahké nechať sa uniesť veľkými očami z rôznych lákadiel a zabudnúť pritom na účty, ktoré budete musieť zaplatiť po návrate. Plánujte dopredu, aby ste nakoniec za jedlo a aktivity neplatili viac, ako by bolo nevyhnutné. Často je lacnejšie rezervovať si lístky na aktivity online alebo si kúpiť jedlo na obed na miestnom trhu. Potom si môžete vybrať, kde miniete peniaze, namiesto toho, aby ste boli nútení do drahých nákupov. Zistite si už vopred, ako to v danej lokalite chodí a aké majú skúsenosti dovolenkári, ktorí tam boli pred vami. Na internete nájdete rôzne diskusné fóra a často stačí položiť jednoduchú otázku na Facebooku.

Zabezpečte si poistenie

Poistenie je výdavok, na ktorom by ste šetriť nemali. Dobré poistenie je nevyhnutné. V prípade nečakaných účtov, ak by sa vám niečo prihodilo, či už nehoda, choroba alebo zrušenie cesty vám dobré poistenie pomôže vykryť dodatočné výdavky.

Dajte si pozor na vreckárov a podvodníkov

Turisti sú často hlavným terčom krádeží, preto buďte pripravení. Peňažné prostriedky, karty a dôležité cestovné doklady majte v bezpečí a nenechávajte ich všetky na jednom mieste. Ak dôjde ku krádeži karty, ihneď zavolajte do banky, ktorá kartu zablokuje, aby ju podvodník nemohol použiť. Nastavenie internetového bankovníctva pred cestou vám uľahčí sledovanie. Nikdy, za žiadnych okolností, nenechávajte svoju batožinu bez riadneho dozoru. Kabelku, či inú príručné tašky majte vždy pri sebe a tak, aby ich prípadný zlodej nemohol jednoducho zobrať so sebou za behu, alebo nepozorovane vytiahnuť doklady, či peňaženku.

Vezmite si záložnú kartu

Debetná karta k inému účtu môže byť užitočná, rovnako ako kreditná karta pre prípad núdze. Oplatí sa byť pripravený pre prípad straty, poškodenia alebo krádeže.

Myslite aj na hotovosť

Poobzerajte sa po výhodnom výmennom kurze a overte si náklady na výber hotovosti z bankomatov, keď budete preč. Niektoré banky majú oveľa lacnejšie poplatky ako iné. Opäť si to však vyžaduje prípravu v dostatočnom predstihu pred dovolenkou.

Telefón

Overte si, či vaša zmluva umožňuje používanie telefónu v zahraničí a aké sú poplatky za roaming. Ak to nie je súčasťou vášho paušálu, vypnite mobilné dáta a počkajte, kým budete mať k dispozícii Wi-Fi, aby ste mohli zverejniť svoje fotografie na sociálnych sieťach. Najideálnejšie je ale podeliť sa o radosť z dovolenky, až keď prídete domov, aby ste sa vyhli tomu, že si vás zlodeji vyhliadnu a zatiaľ čo si vy budete užívať na dovolenke, sa oni postarajú o váš domov.

Nemusíte míňať veľké peniaze, aby ste si užili príjemné chvíle na dovolenke. Spýtajte sa sami seba, či vám niečo stojí za to, aby ste sa zadlžili.

Čo ak ste to predsa len prehnali s míňaním?

Ak sa vám to na dovolenke podarilo prehnať s míňaním a dostali ste sa do finančných ťažkostí, určite nestrkajte hlavu do piesku. Porozprávajte sa so svojimi veriteľmi, ktorým nedokážete včas zaplatiť pravidelné účty a zistite, či by bolo možné nastaviť splátkové kalendáre. Určite si zachovajte chladnú hlavu a pokoj. Pomôže vám to ku konštruktívnemu riešeniu vašej situácie.