Black Friday klope na dvere. Európsky prieskum ukazuje, že spotrebitelia nakupujú menej ako pred pandémiou. 

Chcú podporiť udržateľnejší životný štýl.

Čítať viac ›

Európsky spotrebiteľský platobný report (European Consumer Payment Report)

Názory európskych spotrebiteľov na ich ekonomickú situáciu. Je barometrom ekonomického postavenia v Európe z pohľadu spotrebiteľa.
30.11.2021 vyjde najnovšie vydanie Európskeho spotrebiteľského platobného reportu 2021 - ECPR 2021

Objednajte si svoju kópiu v predstihu už teraz!


7.12.2020: ECPR 2020 - Uverejňujeme výsledky najväčšieho prieskumu spotrebiteľského platobného správania

Európsky spotrebiteľský platobný report 2020 (8. vydanie)

Finančná pohoda v Európe klesá. Stres stúpa. Slováci sú na tom horšie

Spotrebitelia majú také obavy o svoje finančné zabezpečenie, ako ešte nikdy doteraz. Kvôli Covid-19 si uvedomili, že nemajú dostatočnú finančnú zábezpeku na to, aby dokázali žiť bez stresu. Potvrdzuje to polovica Slovákov. Vyšší stres zažívajú ženy, ľudia s nižším príjmom a samozrejme rodičia.

  • Barometer finančnej pohody ukazuje 11 krajín, ktorým sa zhoršili podmienky najviac. Slovensko je medzi nimi
  • Najvyššia finančná pohoda je v Nemecku. Slovensko je na 17. mieste z 24 krajín
  • Ekonomická neistota inšpirovala spotrebiteľov, aby sa finančne začali viac vzdelávať

 

Európsky spotrebiteľský platobný report 2020 si môžete stiahnuť zadarmo nižšie.

Download full report

Európsky spotrebiteľský platobný report 2020 (Covid-19 edícia)

Covid-19 má za následok pokles finančnej pohody. Rastúce účty a dlh zvyšujú obavy

Spoločnosť Intrum vydala report, ktorý prináša informácie o dopade ochorenia Covid-19 na domácnosti v 24 európskych krajinách. Európsky líder na trhu kredit manažmentu v reakcii na korona krízu zrealizoval prieskum, ktorého sa zúčastnilo 4800 respondentov z 24 krajín Európy. Dokument tak dopĺňa tendencie zvyšujúceho sa ekonomického tlaku a klesajúcej finančnej pohody, ktoré boli už publikované v Európskom Spotrebiteľskom Platobnom Reporte 2019 (European Consumer Payment Report 2019).


Európsky spotrebiteľský platobný report 2019 (7. vydanie)

Európski spotrebitelia sa s ťažkosťami predierajú v čoraz viac neistom svete. Iba 1 z 10 Slovákov má zdravé financie

Report vychádza z prieskumu v 24 európskych krajinách. Zúčastnilo sa ho 24 004 spotrebiteľov vo veku 18-65 rokov. Zber údajov sa uskutočnil v septembri 2019.

Hlavné zistenia:

  • Finančný stres európskych spotrebiteľov rastie. Takmer polovica (45%) uviedla, že ich účty rastú rýchlejšie ako príjem. Toto negatívne ovplyvňuje ich celkovú pohodu.
  • Život na dlh je na vzostupe a to najmä medzi mladými Európanmi. Vzrástol počet tých, ktorí si museli požičať peniaze alebo vyčerpať limit na svojej kreditnej karte, aby vedeli zaplatiť účty.
  • Vzhľadom na narastajúce finančné výzvy majú spotrebitelia problémy zabezpečiť si dlhodobú finančnú stabilitu. 36% spotrebiteľov tvrdí, že bude mať ťažkosti pripraviť si spokojný dôchodok. Slováci sú na tom mierne lepšie.
  • Európski spotrebitelia nadhodnocujú svoju finančnú gramotnosť. 69% verí, že majú dostatočný finančné vzdelanie. Avšak až 37% nesprávne priradilo k finančným termínom ich správne definície. Dokonca v skupine 18 - 21 ročných v tom zlyhalo až 50%.

Európsky spotrebiteľský platobný report 2019 si môžete stiahnuť zadarmo nižšie.

Click to download European results 2019

Európsky spotrebiteľský platobný report 2018 (6. vydanie)

Počet bojujúcich s dlhmi narastá aj napriek rastúcej ekonomike. Každý piaty Európan si požičiava peniaze, aby mal z čoho zaplatiť účty

  • V dôsledku dlhého obdobia ekonomického rastu sa úspory obyvateľov zvýšili, ale rovnako aj zadlženosť. Počet bojujúcich s dlhmi narastá: každý piaty Európan si musí požičiavať peniaze, aby mohol zaplatiť svoje účty. Takáto skupina ľudí sa za posledné tri roky zväčšila z 15% na 20%. Slovensko je na ôsmom mieste s 21%. Najmenej zadlžení sú Estónci (12%) a najviac si požičiavajú Briti a Gréci (29%).
  • Najviac zápasia rodičia. Viac ako každý štvrtý spotrebiteľ (27%), ktorý má deti do 18 rokov, si musí požičiavať na svoje účty.
  • Až 28% všetkých rodičov si v súčasnosti požičalo peniaze, aby mohli niečo kúpiť svojim deťom. Oproti minulému roku je to nárast a to z 25%. Najviac sa zadlžujú rodičia v Británii (44%) a Rumunsku (41%). Slovenskí rodičia sú opatrnejší a len 23% si za posledných šesť mesiacov požičalo na to, aby niečo kúpili pre svoje deti.

Nižšie si môžete stiahnuť kompletné výsledky za rok 2018.

Click to download European results 2018

Ak máte záujem prebrať výsledky z našich publikácií, prípadne chcete ísť viac do hĺbky, sme vám k dispozícii na týchto kontaktoch:

Mobil: +421 903 494 986
E-mail: publicrelations.sk@intrum.com