TS: Slovenské podniky sú opatrne optimistické. 

Prieskum odhalil skryté hrozby.

Čítať viac ›

Vymáhanie zlyhaných úverov MSP - najlepší prístup

V posledných rokoch došlo k obrovskému nárastu úverov malým a stredným podnikom (MSP). Pričom vlády a banky počas pandémie ponúkali dodatočné úvery. Banky teraz čelia výzve, ako získať tieto peniaze späť.

Prístup bánk sa líši v závislosti od okolností a profilu dlžníkov. Využiť možno širokú škálu možností, od najatia ďalších interných odborníkov na vymáhanie pohľadávok až po vyčlenenie portfólií alebo časti podniku.

Interné riešenie

Ide o rozšírenie interných operácií inkasa. Je to náročné riešenie, ktoré presmeruje čas, investície a iné zdroje, ktoré by mohli byť efektívne využité pre podporu hlavného zamerania podniku. Pre interné tímy, ktoré používajú staršie systémy, je výzvou dosiahnuť potrebnú efektívnosť pri takomto vysokom objeme.

Outsourcing

Väčšina finančných inštitúcií poskytujúcich úvery využíva túto možnosť, pri ktorej využíva podporu tretej strany. Výhodou je okamžité pridanie kvalifikovaných odborníkov s prístupom k špičkovým technológiám do úsilia o obnovu, zlepšenie ziskovosti a poskytovanie vynikajúcich služieb zákazníkom.

Predaj pohľadávok

Niektoré banky sa v istej fáze rozhodnú skombinovať podporu tretej strany s predajom existujúcich pohľadávok. Takto odstránia nesplácané úvery zo súvahy. Najnovší trend je nastaviť pravidelný odpredaj balíkov pohľadávok.

Vyčlenenie

Ďalším krokom je vyčlenenie útvaru obsluhy MSP z banky. To banke umožní preniesť prevádzku komplexného vymáhania na špecializovaného poskytovateľa, pričom si zachová časť výhod vyplývajúcich z lepšej výkonnosti a partnera pre obsluhu budúcich úverov.

Banky v konečnom dôsledku potrebujú partnerov s odbornými znalosťami, ktorí sú flexibilní a pripravení na individuálny prístup. Môže ísť o jednoduché poskytnutie ďalších párov rúk na určitý čas alebo o kombináciu viacerých uvedených možností.

Spoločnosť Intrum je európskym lídrom v oblasti správy pohľadávok. Sme pripravení podporiť banky pri hľadaní riešenia pre ich portfóliá zlyhaných úverov - od obsluhy až po predaj portfólia a vyčlenenie.

Ak sa s nami chcete poradiť o svojich požiadavkách, kontaktujte nás.