TS: Slovenské podniky sú opatrne optimistické. 

Prieskum odhalil skryté hrozby.

Čítať viac ›

Neutrácajte peniaze, ktoré nemáte. Využite Black Friday inteligentne

Posledný novembrový piatok už nejakú tú dobu patrí špeciálnej obchodnej akcii - Black Friday. Obchodníci ponúkajú svoj tovar a služby za zvýhodnených podmienok. Mal by to byť údajne prejav ich lojality voči svojim zákazníkom. Lákajú nás rôzne banery, nápisy, reklamy, emaily. Niektoré firmy už od začiatku novembra ohlasujú svoje zľavy na Black Friday. Postupne sme si naň zvykli.

Podľa rôznych štatistík dokážu v tento deň ľudia minúť výrazne vyššiu sumu peňazí v porovnaní s ostatnými dňami. Nakupujeme potrebné, ale aj nepotrebné veci. Tento rok sa plánuje vrhnúť do zliav asi polovica Slovákov (Zdroj: Google trends, október 2021) a sú ochotní v priemere minúť asi 134 eur.

Ak sa na Black Friday pripravíte a využijete ho správne, môžete mať šťastie a urobiť výhodné nákupy. Ak však kvôli zľavám nakupujete veci, ktoré nepotrebujete alebo si ich dokonca nemôžete dovoliť, len vyhadzujete peniaze von onom. Zostavili sme niekoľko tipov, ako čo najlepšie využiť túto akciu

1. Plánujte si nákup vopred. Urobte si najskôr prieskum

Premyslite si pred týmto veľkým nákupným dňom, čo by ste si chceli nakúpiť a koľko si miniete. Ak sa budete držať plánu, vyhnete sa mnohým impulzívnym nákupom toho, čo nepotrebujete alebo si nemôžete dovoliť.

Vhodné je sledovať ceny produktov, ktoré plánujete kúpiť už v čase pred začatím predaja. Stránky ako Pricemania alebo Heuréka porovnávajú ceny z rôznych obchodov, takže môžete nájsť najlacnejšie predbežné ceny položiek, ktoré plánujete kúpiť. Zapíšte si bežnú cenu a porovnajte ju so zníženou cenou, keď príde výpredaj. Koľko v skutočnosti ušetríte, ak si danú položku kúpite vo výpredaji?

Ak ste si vopred nepreskúmali bežné ceny, určite si počas nákupu skontrolujte, či je vami vybraná položka naozaj v zľave. Keď prebieha výpredaj, bežná cena by mala byť tiež viditeľná.

2. Kúpte si veci, ktoré skutočne potrebujete

Skôr než sa vrhnete do mora ponúk, možno by ste si mali dobre premyslieť, čo je to, čo naozaj potrebujete. Ak využívate Black Friday na nákup vianočných darčekov, možno budete mať šťastie, že ušetríte pár eur na veciach, ktoré plánujete darovať. Výhodnou môže byť aj kúpa elektrospotrebičov. Pamätajte však, že lacná položka nie je lacná, ak ju nepotrebujete. Potom len míňate peniaze.

3. Neutrácajte peniaze, ktoré nemáte

Ľudia často podľahnú chvíľkovým emóciám a sú ochotní nakupovať na úver. Ak nemáte k dispozícii peniaze na nákup požadovaného tovaru, môže byť lákavé vytiahnuť kreditnú kartu alebo využiť ponuku odloženia platby. Keď však odložíte splátku, zároveň len odložíte problém.

Naším najlepším tipom je neodkladať platbu ani nevyberať kreditnú kartu, ak nemáte možnosť zaplatiť účet hneď. Inými slovami: neutrácajte peniaze, ktoré nemáte!

4. Nenechajte sa zlákať pre nákup väčšieho množstva, ako by ste mali

Je ľahké nechať sa zlákať kúpiť viac, ako ste plánovali, keď na vás z každej strany žiaria cedule s ponukou. Obchody s obľubou umiestňujú drobnosti pri pokladni v nádeji, že ich impulzívne prihodíte k nákupu, keď sa chystáte zaplatiť. Mnoho malých nákupov nakoniec dokáže zarobiť veľké sumy.

Internetové obchody sa vás tiež radi pokúšajú nalákať napríklad na dopravu zadarmo, ak pridáte jednu alebo dve položky. Často je to oveľa drahšie, pretože vhodíte niečo, čo v skutočnosti nepotrebujete a pritom to bolo možno oveľa drahšie ako samotné poštovné.

5. Prehodnoťte svoju spotrebu

Ľudia posledné desaťročie enormne nakupujú napr. oblečenie. Priemerný Slovák si za jeden rok kúpi 13 kilogramov textilu. Štatistiky vravia, že za každých 10 minút sa na Slovensku vyhodí 460 kilogramov textilného odpadu.

Nadmerná spotreba oblečenia je jednou z najväčších environmentálnych výziev, takže predtým, ako sa vrhnete na Black Friday, možno by ste sa mohli hlbšie zamyslieť a spýtať sa sami seba, či si vôbec potrebujete niečo kúpiť? Štatistiky Black Friday na Slovensku ukazujú, že v tento deň najviac míňame práve na oblečenie a obuv.

Podľa najnovšieho prieskumu platobného správania spotrebiteľov spoločnosti Intrum, 5 z 10 Slovákov tvrdí, že udržateľnosť ich motivuje k znižovaniu spotreby. Ak Black Friday využijete rozumne a budete nakupovať len veci, ktoré zodpovedajú vašim skutočným potrebám, ušetríte peniaze aj životné prostredie.

Pamätajte, že najmúdrejšia vec, ktorú môžete urobiť pre svoju peňaženku aj pre životné prostredie, je nič nevyhnutné nenakupovať.
Martin Musil, výkonný riaditeľ Intrum Slovakia

O spoločnosti Intrum

Ako európsky líder na trhu správy pohľadávok má Intrum rozsiahle skúsenosti v oblasti služieb vymáhania pohľadávok a priamo pôsobí v 24 krajinách Európy a v Latinskej Amerike (Brazília). V našej skupine máme viac ako 10 000 skúsených zamestnancov.

Ak chcete zistiť,  ako presne môžeme pomocť vašej spoločnosti a zákazníkom, kontaktujte nás.