Najnovší EPR 2023: 

Každý druhý podnik sa vzhľadom na vysokú infláciu vzdáva rastu.

Čítať viac ›

TS: 8 z 10 Slovákov sa na Vianoce zbytočne nezadlžuje

Slováci sa na Vianoce nechcú zbytočne zadlžovať, aj napriek tomu 2 z 10 očakávajú, že po Vianociach budú mať dlhy väčšie než kedykoľvek pred tým. Takmer polovica Slovákov si myslí, že Vianoce sa už nikdy nevrátia presne do stavu, ako to bolo pred pandémiou. Medziročne ide o mierny nárast. Aj takéto sú následky posledných dvoch náročných rokov.

Vyplýva to z najnovšieho a najrozsiahlejšieho prieskumu platobného správania spotrebiteľov - European Consumer Payment Report 2022 (ECPR 2022). Prieskumu sa zúčastnilo 24 011 Európanov z 24 európskych krajín, z toho 1000 Slovákov.

Celoeurópske prieskumy platobného správania spoločnosti Intrum, európskeho lídra v oblasti správy pohľadávok, opakovane potvrdzujú, že udalosti posledných dvoch rokov, najmä vysoká inflácia, majú negatívne dopady na finančnú pohodu ľudí. Súčasne sme však zistili aj to, že mnohých to vnútorne posilnilo a pracujú na tom, aby zvýšili svoju finančnú istotu.

Napriek tomu približne 20% domácností počíta s tým, že vianočné výdavky im prinesú finančné problémy a ďalšie zadlženie. Podiel Slovákov, ktorí očakávajú po Vianociach takú úroveň svojho zadlženia, akú ešte nemali, sa medziročne zvýšil o 5 percentuálnych bodov.
Martin Musil, výkonný riaditeľ Intrum Slovakia

Tu môžete začať proces a stať sa naším klientom

Určujeme smer k prosperujúcemu podnikaniu