EPR 2023: Dôsledky oneskorených platieb

Podniky bojujú o svoju prosperitu. Sú dlhšie doby splatnosti a tlak na ceny ešte stále víťazstvom?

V súčasnej dobe čelí väčšina podnikov náročným situáciám. Snažia sa vyrovnať so zvýšeným tlakom na predlžovanie doby splatnosti faktúr alebo úpravy cien zo strany zákazníkov. Tento trend spôsobuje, že firmy musia venovať viac času a úsilia zabezpečeniu príjmov.

Jednou z aktuálnych výziev, je snaha o čo najrýchlejšie vyriešenie oneskorených platieb. Úverové straty zostávajú však stabilné

Vymáhanie pohľadávok môže byť časovo náročným procesom. Až polovica slovenských spoločností (50 %) uvádza, že je stále ťažšie dosiahnuť dohodu so svojimi zákazníkmi o výhodných platobných podmienkach. Výsledkom sú zdĺhavé rokovania.

Čím efektívnejšie sa podniky stanú pri inkase pohľadávok, tým rýchlejšie môžu tieto výhody využiť. V zložitom hospodárskom prostredí je schopnosť efektívne vymáhať pohľadávky cennou zručnosťou.
Martin Musil, výkonný riaditeľ Intrum Slovakia

Zároveň sa 61 % respondentov stretáva s narastajúcim počtom požiadaviek od klientov na odklad vystavenia faktúr, čo je o niečo viac ako celoeurópsky priemer (54 %).

Toto všetko spôsobuje značné zaťaženie v čase a zdrojoch.

Slovenské podniky strávia v priemere 10,8 hodiny týždenne riešením problémov s oneskorenými platbami, čo znamená až 77 dní ročne (v porovnaní s európskym priemerom 74 dní).

Napriek tomu sa úverové straty nezvýšili výrazne, pričom len 23 % respondentov uviedlo, že v období od roku 2021 do 2022 došlo k nárastu úverových strát.

Spoločnosti považujú brzdenie rastu za jeden z najvýznamnejších dôsledkov oneskorených platieb

Tento postoj zdieľa takmer tretina (27 %) spoločností. Podniky tvrdia, že rýchlejšie platby by im umožnili rozšíriť produktovú ponuku, zvýšiť udržateľnosť a rýchlejšie platiť svojim vlastným dodávateľom.