EPR 2023: Opatrenia voči oneskoreným platbám

Finanční riaditelia a vrcholoví finanční manažéri pociťujú vplyv oneskorených platieb na hospodársky výsledok, ale mnohým podnikom chýbajú potrebné technológie a interné odborné znalosti.

Nie je prekvapením, že podniky majú problém zvládnuť rastúcu úroveň oneskorených platieb a sú nútené venovať tomuto problému viac času a zdrojov. Nie všetky z nich sa však cítia byť na to vybavené.

Hlavnými prioritami podnikov na Slovensku sú posilnenie likvidity a zníženie úverových rizík – vrátane zlepšenia oneskorených platieb 

Naďalej tiež pretrvávajú snahy o znižovanie nákladov. Firmy sa o to snažia aj prehodnocovaním zmlúv so svojimi hlavnými dodávateľmi a partnermi. Zo 75%, ktorí uviedli, že podnikajú kroky na zníženie úverového rizika a zlepšenie oneskorených platieb, je zďaleka najpopulárnejším prístupom zameranie sa na skoré nedoplatky – 80% uviedlo, že tak robí. Okrem toho podniky spolupracujú so spoločnosťami na vymáhanie pohľadávok, v menšej miere riešia tento problém aj investovaním do nových technológií a vytváraním strategických partnerstiev.

Mnohé firmy brzdia zastarané systémy a nedostatok zručností pre vymáhanie vlastných pohľadávok

4 z 10 slovenských spoločností (38%) tvrdí, že naliehavo potrebujú modernizovať svoje technologické platformy, ktoré by im pomohli efektívnejšie spravovať dlhy, avšak v dnešnom neistom prevádzkovom prostredí sa zdráhajú investovať. Snahy o zlepšenie riadenia oneskorených platieb ešte výraznejšie sťažuje nedostatok vlastných zručností a zdrojov.